Technologia

Automatyka przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

• Zakładki: 24


Automatyka to dziedzina, która od lat w dużym stopniu wkracza w wiele obszarów naszego życia – zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Jednym z najważniejszych elementów związanych z automatyką jest automatyka przemysłowa. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina automatyki, której głównym założeniem jest sterowanie i kontrola pracy maszyn przemysłowych oraz urządzeń wchodzących w skład linii produkcyjnych. Wdrożenie rozwiązań automatyki przemysłowej pozwala uwolnić potencjał procesu biznesowego, który realizowany jest bezbłędnie, szybko i z uwzględnieniem redukcji kosztów, co nie byłoby możliwe w przypadku aktywnego uczestnictwa człowieka w danym procesie

Automatyka przemysłowa to integralna część koncepcji przemysłu 4.0, która składa się z wielu różnych przykładowych rozwiązań, takich jak urządzenia montażowe, systemy pakujące, wszelkiego rodzaju mierniki i rejestratory, a także urządzenia skupiające się na wykonywaniu konkretnych działań produkcyjnych – napędy, sterowniki, komputery, maszyny CNC i wiele innych. 

Zastosowanie automatyki przemysłowej 

Skala wdrożenia rozwiązań z obszaru automatyki przemysłowej jest z roku na rok coraz większa. Źródła tego należy dopatrywać się w niezwykle szerokim zastosowaniu maszyn sterowanych centralnie, bez aktywnego wykorzystywania pracownika. 

Dziesiątki maszyn automatyzujących pracę zapewnia możliwość dostosowania nowoczesnej technologii do praktycznie każdej branży związanej z produkcją, przemysłem, wydobyciem, magazynowaniem, a nawet transportem. Na dobrą sprawę technologia automatyki przemysłowej może w skuteczny sposób zastąpić kadrę pracowniczą, która dotychczas zajmowała się realizacją procesów w ramach linii produkcyjnej. Co więcej, roboty zapewniają możliwość przejęcia szeregu procesów związanych bezpośrednio z planowaniem, kontrolą i raportowaniem, co pozwala w całości zautomatyzować cały proces biznesowy, począwszy od zaplanowania, przez realizację, aż po wyciąganie wniosków. 

Zalety wdrożenia rozwiązań automatyki przemysłowej 

Dlaczego warto zainwestować w rozwiązania nowoczesnej automatyzacji przemysłu? Przede wszystkim jest to usprawnienie procesów biznesowych i produkcyjnych, a to stanowi podstawę do rozwoju firmy i dbania o odpowiednią konkurencyjność.

Oszczędność pieniędzy, czasu, uwolnienie kadry pracowniczej, która może zająć się innymi zadaniami, a także zwiększenie powtarzalności procesu i wyeliminowanie czynnika ludzkiego powodującego błędy i pomyłki – to najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia automatyki przemysłowej. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *