Technologia

Czy warto wybrać klimatyzację do dogrzewania wnętrz?

• Zakładki: 24


Klimatyzacja to system urządzeń chłodniczych, które mogą pełnić też funkcję dogrzewania pomieszczeń. Współczesna klimatyzacja jest bowiem wyposażona w moc chłodniczą i grzewczą. Tutaj pojawia się pytanie: czy warto wybrać klimatyzację do dogrzewania wnętrz jesienią i zimą?

Co warto wiedzieć na temat dogrzewania wnętrz jesienią i zimą przy użyciu klimatyzacji?

Zima czy chłodna temperatura zaskakuje nie tylko drogowców, ale i elektrociepłownie. W związku z tym należy czekać na uruchomienie centralnego ogrzewania. W tym czasie można ratować się przenośnymi grzejnikami elektrycznymi. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie klimatyzacja. Można zdecydować się na system split lub multisplit albo klimatyzację monoblokową. Klimatyzacja może mieć podobną moc grzewczą do chłodniczej. W związku z tym jest w stanie dogrzewać mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest pomiędzy 0 a 5 stopni. W przypadku niskiej, ujemnej temperatury może być stosowana wspomagająco z innym źródłem ciepła. Klimatyzacja może wspomagać działanie ogrzewania podłogowego. Taki zestaw może sprawdzić się w domu, ale i w ogrodzie zimowym. Ogrzanie tego miejsca bywa naprawdę trudne, a zastosowanie klimatyzacji może pomóc. Trzeba dobrać optymalnie moc grzewczą do wielkości pomieszczenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mocy chłodniczej. Decydując się na klimatyzację, należy wziąć pod uwagę klasę energetyczną. Klimatyzacja Łódź to wysokiej klasy urządzenia służące do chłodzenia, ale i dogrzewania pomieszczeń. Warto wybierać te, które oznaczone są jako A+++, czyli gwarantują najwyższą efektywność przy małym poborze prądu. 

Eksploatacja klimatyzacji służącej do ogrzewania pomieszczeń – co warto wiedzieć?

Niezależnie od wielkości systemu klimatyzacji należy przeprowadzać regularną kontrolę jej stanu. Trzeba to robić przed sezonem letnim, kiedy jest intensywnie eksploatowana, ale i po sezonie letnim, a przed zimowym, gdy chce się korzystać z niej jako dodatkowego źródła ciepła. Konieczne jest oczyszczenie klimatyzacji nie tylko z zewnątrz, ale i umycie wszystkich części wewnętrznych. Ważne jest także uzupełnienie czynnika chłodniczego, jeśli nastąpił jego ubytek. W przypadku użytkowania klimatyzacji jako źródła ogrzewania następuje odwrotny obieg do tego, który ma miejsce w przypadku schładzania pomieszczeń. Warto wiedzieć, że dogrzewanie wnętrz, domków działkowych czy ogrodów zimowych klimatyzacją może być efektywne. Pobór energii elektrycznej może być mniejszy niż w przypadku grzejników elektrycznych. Zaletą dogrzewania pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora jest fakt, że powietrze może być nie tylko ogrzewane, ale i dodatkowo oczyszczane, a to sprawia, że w domu panuje zdrowszy mikroklimat. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.             

Fot. Shutterstock    

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *