Chcesz aplikować na stanowisko wymagające pracy zespołowej? Sprawdź, na jakie sygnały zwrócić uwagę, by uniknąć popularnych zagrożeń pracy w grupie. Zareaguj na tyle szybko, by zapobiec fiasku czy przedłużeniu realizacji projektu. Bądź odpowiednim pracownikiem na stanowisku i zdobądź uznanie przełożonego. Przeczytaj!
Rozproszenie odpowiedzialności w grupie
Jednym z najczęstszych problemów pracy w grupie jest rozproszenie odpowiedzialności. Jeżeli na początku projektu nie zostanie ustalone, kto ma się zająć którym elementem, bądź z jakiegoś powodu początkowe ustalenia przestaną być aktualne, zadania nieprzydzielone nikomu mogą zostać zignorowane. Nikt nie będzie czuł się za nie odpowiedzialny.
Brak poczucia odpowiedzialności
Podobnie jak przy rozproszeniu odpowiedzialności może się zadziać w sytuacji, w której członkowie zespołu nie będą się czuli sprawczy, czyli nie będą widzieli realnego wpływu swojej pracy na projekt. Także jeśli nie będą rozumieli sensu projektu bądź zauważą, że inne osoby wykonują ich zadania, sami usuną się w cień, by korzystać z możliwości nierobienia niczego.
Brak zgody lub kompletna zgodność
Ciekawe może się wydawać to, że zagrożeniem dla projektu grupowego są zarówno niemożność dojścia do porozumienia, jak i stuprocentowa zgodność. W pierwszym przypadku praca nie będzie mogła iść naprzód, bo jedna lub kilka osób będą ją ciągle stopowały. W najgorszym razie może dojść do konfliktu. W drugim przypadku projekt nie będzie się rozwijał, a potencjalne błędy mogą zostać przeoczone, gdyż z uwagi na myślenie grupowe, konformistyczne, jednostki mające inne zdanie nie będą chciały się odezwać.
Zaopatrzony w cenną wiedzę aplikuj do pracy zespołowej i wykaż się! Zobacz najświeższe oferty: praca – Zielona Góra lub inne miasto.
Zdj. Shutterstock