Internet

Czy wirtualny cmentarz to przyszłość?

• Zakładki: 71


Wirtualne cmentarze cieszą się coraz większą popularnością – pozwalają upamiętnić zmarłą osobę lub zwierzę i poradzić sobie ze stratą. Czy jest możliwe, że w przyszłości wirtualne cmentarze zastąpią tradycyjny pochówek?

Nekropolie potrzebują coraz więcej miejsca

Na cmentarzach systematycznie ubywa miejsca. Mimo likwidacji zapomnianych grobów, kwater jest coraz mniej. Jednocześnie już teraz cmentarze zajmują ogromne obszary – wspomnieć wystarczy, że tylko cmentarze w Szczecinie mają łączną powierzchnię prawie 210 hektarów. Być może to właśnie brak miejsca sprawi, że w przyszłości strony takie jak www.wirtualnycmentarz.pl będą jeszcze popularniejsze.

Koszty również mają znaczenie

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wirtualne cmentarze, w tym strona www.wirtualnycmentarz.pl, mogą okazać się przyszłością – mowa tu o cenach pochówku. Wykupienie kwatery, postawienie nagrobka i jego regularna konserwacja oznaczają konkretne wydatki. Tymczasem stworzenie wirtualnego nagrobka jest znacznie tańsze – koszt takiego nagrobka, który nie zniknie po upływie np. 1 roku, to wydatek rzędu 50 zł.

Długa droga do powszechności wirtualnych nagrobków

Mimo że na stronie www.wirtualnycmentarz.pl przybywa wirtualnych nagrobków, to do tego, aby takie rozwiązanie stało się powszechne, jest jeszcze długa droga. Aktualnie wirtualny nagrobek jest traktowany raczej jako dodatek – na jego stworzenie decydują się głównie osoby, które np. z racji odległości nie mogą odwiedzać grobów swoich bliskich. Być może jednak w przyszłości będzie to podstawowy sposób pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
54 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *