Internet

Czym jest dieta informacyjna i jak ją stosować?

• Zakładki: 44


Diety to jedno z najpopularniejszych zagadnień naszych czasów. Warto jednak wiedzieć, że dieta dotyczy nie tylko żywienia. Przeczytaj artykuł i poznaj dietę informacyjną! Co to takiego? W jakim celu się ją stosuje? I jak wprowadzić ją do swojego życia? O tym wszystkim dzisiaj, zachęcamy do zgłębienia tematu.

Co to jest dieta informacyjna?

Tak jak popularna dieta żywieniowa pozwala osiągnąć konkretny cel, najczęściej związany z utratą wagi, i wymaga ograniczenia spożywanych produktów, tak samo dieta informacyjna ma za zadanie zmniejszyć „spożycie” informacji przez przeciętnego człowieka do ilości „łatwostrawnej”.

Co daje dieta informacyjna?

Głównymi celami diety informacyjnej są:

  • ograniczenie czasu poświęcanego na czytanie, oglądanie i słuchanie wiadomości, a co za tym idzie zyskanie czasu dla bliskich, na odpoczynek lub samorozwój,
  • ograniczenie stresu związanego z niepokojącymi wydarzeniami rozgrywającymi się na świecie, zwłaszcza takimi, na które nie ma się wpływu,
  • ograniczenie innych negatywnych uczuć i emocji: smutku, złości, załamania, poczucia bezradności,
  • uniknięcie dezinformacji wynikającej z konsumpcji informacji z niskiej jakości źródeł, nierzadko stojących ze sobą w sprzeczności.

Jak przejść na dietę informacyjną?

Jak to każda dieta ma w zwyczaju, dieta informacyjna wiąże się z pewnymi wytycznymi. Podstawą stosowania takiej diety są następujące punkty:

  1. Dieta żywieniowa zakłada korzystanie z produktów wysokiej jakości. Analogicznie w diecie informacyjnej powinieneś wybrać jakościowe źródła informacji – rzetelne, wiarygodne. Lepiej wybrać kilka takich źródeł, niż korzystać z kilkunastu, kilkudziesięciu byle jakich portali, gazet i stacji radiowych.
  2. Jedne grupy produktów są ważniejsze niż inne. Aby się zdrowo odżywiać, powinieneś zbilansować białko, węglowodany i tłuszcz. Podobnie jest z informacjami. Przykładowo dla mieszkańców Małopolski wiadomości Kraków to podstawa diety, do której można dołożyć odpowiednio dużo wiadomości z kraju i świata.
  3. Posiłki mają swoje pory i trwają określony czas. Podobnie rzecz ma się z przyswajaniem informacji. Należy wyznaczyć ramy czasowe i porę dnia na prasówkę.
  4. Unikanie słodyczy i słonych przekąsek to doskonała analogia unikania spoglądania na portale informacyjne i media społecznościowe w czasie nieprzeznaczonym na prasówkę.
  5. Tak jak posiłkami warto dzielić się z bliskimi, tak samo informacjami możesz podzielić się z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami. Dzięki temu poznasz różne punkty widzenia na daną sprawę, co jest o wiele cenniejsze, niż zamykanie się w bańce tworzonej przez światopogląd redakcji konkretnego portalu czy gazety.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Głos24.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
196 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *