AGD i RTV

Soundbar czy kino domowe? O zaletach obu rozwiązań opowiadają specjaliści z firmy Solpol

• Zakładki: 29


Kinomaniacy i melomani szukają sposobów, by wrażenia z oglądania filmów i słuchania muzyki były jak najlepsze. Chcąc cieszyć się wysoką jakością dźwięku, musimy wyposażyć się w dodatkowe urządzenia, które znacząco poprawią akustykę w naszym domu. Do wyboru mamy soundbar oraz kino domowe – które rozwiązanie będzie lepsze?

Poprawa jakości dźwięku – soundbar czy kino domowe?

Soundbar to urządzenie, które wybierane jest przede wszystkim przez osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach. To dodatkowy system audio, który zdecydowanie poprawia jakość dźwięku, jaki uzyskujemy z samego telewizora. Soundbar, stawiany przed telewizorem, wzmacnia głębie tonów, a poszerzony o dodatkowy głośnik basowy daje zaskakująco dobre efekty. Niekiedy soundbary posiadają wbudowany taki głośnik, jednak zdecydowanie częściej trzeba go dokupić – jeśli decydujemy się na soundbar, zdecydowanie warto wyposażyć się również w dodatkowy bas.

Kino domowe to z kolei rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością mieszkańców dużych mieszkań i domów. Większy metraż salonu to doskonałe warunki, by zbudować kino domowe lub zamontować gotowy zestaw.

Zestaw kina domowego czy samodzielne złożenie kina domowego?

Zestaw kina domowego to najlepsza propozycja dla osób, którym zależy na wysokiej jakości dźwięku, ale nie są obeznane w szczegółach technicznych tego typu rozwiązań. Składają się na niego kolumny głośnikowe oraz amplituner, który jest sercem całego kina domowego. To do niego podłączane są i kolumny głośnikowe, i źródła dźwięku – telewizor, odtwarzacz Blu-ray, komputer, smartfon czy gramofon. Jest to swego rodzaju wzmacniacz, za pomocą którego sterujemy dźwiękiem.

Jakość dźwięku uzależniona jest także od ustawienia kolumn głośnikowych. Niekiedy konieczna jest kilkukrotna konfiguracja – przestawiając głośniki w różne miejsca, szukamy dla nich najkorzystniejszego położenia. Również do zestawu kina domowego warto dokupić dodatkowy subwoofer, czyli głośnik basowych tonów.

Nowoczesne kina domowe są bezprzewodowe, dlatego nie musimy martwić się o schowanie kabli, prowadzących od amplitunera do kolumn głośnikowych. Dzięki temu zwiększając jakość dźwięku, nie tracimy na estetyce.

Soundbar czy kino domowe pozwalają uzyskać dźwięk, który jest nieosiągalny z poziomu nawet najlepszego telewizora. Jeśli zależy nam na bardzo wysokiej jakości dźwięku przestrzennego, kino domowe będzie lepszym wyborem. Osoby, które chcą nieco zwiększyć komfort podczas domowych seansów oraz ci, którzy dysponują niewielką przestrzenią, mogą postawić na soundbar.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *